NYHETSARKIVET
30 mar 2012 12:27
Bahnhof storsatsar i Kiruna den 1 april
För att undvika EU:s nya datalagringsdirektiv kommer Bahnhof att etablera ett datacenter vid Treriksröset och på så sätt få in en fot i Norge där EU:s direktiv inte gäller.

”Hela anläggningen blir en enda stor trafikrouter. All Bahnhofs svenska stamnätstrafik skickas dit, routas, snurras runt och sprutas ut på den norska sidan gränsen. Samma sak med trafiken från Finland. In i vändplattan, routa om den, snurra runt och sedan ut med den i Norge. På det sättet undviker Bahnhof lagkravet att spara trafiken. För att routningen av alla ip-paket ska gå i realtid måste plattan snurra snabbt, cirka 500 varv per minut, eller 8,5 varv per sekund”, skriver Bahnhof i ett pressmeddelande

– De som jobbar därinne kommer att utsättas för drygt 8 G, och samtidigt behöva kunna prata med kunder på svenska, norska och finska. Just finska är extra svårt. Det är så långa ord, och man kan bara uttala korta meningar mellan varje magstöd vid de där belastningsnivåerna, att till exempel uttala ordet ”epäjärjestelmällistyttämättömyydellänsäkään” är jättesvårt, säger Jon Karlung.

Enligt Bahnhof bör de arbetssökande tala de nordiska språken och gärna ha erfarenhet av astronautuppdrag eller ett förflutet som testpiloter. Vomeringspauser är schemalagda. Stark fysik och ett starkt intresse för rotationer är ett plus. Bygget påbörjas om exakt ett år, den 1 april 2013.

Man får anta att pressmeddelandet från Bahnhof är publicerat två dagar för tidigt.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108