Mobiloperatören 3 tror på en stabiliserad ebitda-marginal runt de 22 procent där de ligger i dag. Det säger bolagets vd Peder Ramel till Telekomnyheterna med anledning av de resultatsiffror för årets första kvartal, som Investor i dag presenterade.
Under det gångna kvartalet växte 3s svenska kundstock med 58 000 kunder och den danska med 26 000 kunder. Det innebär att 3 hade en väsentligt högre nettotillväxt av mobilkunder, jämfört med priskrigskonkurrenten Tele2, som hade en nettoförlust på 22 000 kunder under kvartalet. Bara under mars månads tre sista dagar ökade bolaget antalet kunder i Sverige och Danmark med 16 000 kunder, mycket beroende på en stor leverans av restade iPhones som landade hos kunderna under de dagarna
Vår kampanj har gått bra och vi har fått många nya abonnenter samtidigt som många befintliga kunder har gått upp till en högre prisplan. Naturligtvis finns det även de befintliga kunder som har sänkt sina månadskostnader genom att teckna avtalet också. Men vi är nöjda med utfallet av kampanjen, säger Peder Ramel.