NYHETSARKIVET
12 nov 2007 14:42
Excellent åkte ut hos Ventelo efter kraftig ökning av TM-klagomål
Excellent var den telemarketingfirma som i förra veckan slängdes ut som återförsäljare åt Ventelo. Det avslöjar Ventelo Sveriges vd Anna Philipson för Telekomnyheterna.

- Vi har arbetat jättehårt med kvalitetssäkring av vår telemarketingförsäljning och har de det senaste halvåret lagt ordentliga resurser på att få ordning på rutinerna. Den senaste tiden har vi legat på i genomsnitt mindre än ett tm-klagomål per vecka, men under några dagar i förra veckan ökade antalet klagomål stort och alla klagomål kunde härledas till Excellent. Därför bröt vi omedelbart samarbetet med dem, säger Anna Philipson till Telekomnyheterna.

TN: Hur stort avbräck betyder detta för er försäljning?

- Vi har andra partners som hjälper oss med telemarketingförsäljning, dessutom håller vi på att bygga upp en egen telemarketingorganisation som är lokaliserad i Jönköping, säger Anna Philipson.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108