NYHETSARKIVET
16 maj 2012 12:22
Stockholms stad i skarp ministerprotest mot Marbys bloggande
Efter Telekomnyheternas avslöjande av Göran Marbys bloggkommentarer om Stokab har bolagets ägare Stockholms Stad reagerat. Stadsdirektören, och vd:n för Stockholms Stadshus AB, Irene Svenonius och Stokabs ordförande Tina Ghasemi kräver nu ett möte med IT- och energiminister Anna-Karin Hatt för att diskutera Göran Marbys och ministerns politiskt sakkunnige, Henrik Hanssons, uttalanden.

”Generaldirektörens förhållningssätt, ”Jag har ibland mycket svårt att hålla mig för skratt när jag läser inlägg från marknadsaktörer kring vårt arbete”, är uppseendeväckande. Det vittnar om en myndighetskultur som är långt ifrån den vi i Stockholms stad verkar för. En myndighet ska styras av en ledning som är kunnig, seriös och som bemöter även dem som inte delar dess åsikter med respekt. Det är enligt vår uppfattning inte fallet på PTS. Vi är dessutom ytterst förvånade över att, enligt nämnda nyhetsbrev (Telekomnyheterna, reds anm), näringsdepartement, eller i vart fall IT-ministerns medarbetare, förefaller ställa sig bakom generaldirektörens sätt att agera”, skriver de i sitt brev, och fortsätter lite senare:

”Vi ser med oro på den riktning generaldirektör Göran Marby, med stöd från näringsdepartementet, stakar ut genom sin attityd och sitt förhållningssätt till marknaden. Det är heller inte första gången som generaldirektören offentligt vädrar sina personliga uppfattningar om Stokab. Det har skett sent på natten på FB, men muntligt även på konferenser och seminarier. Inget av dessa ageranden är vad man kan vänta av en professionell hög offentligt anställd tjänsteman.”

Vill du läsa hela brevet från Stockholms Stad till Anna-Karin Hatt, så skicka ett mejl till info@telekomnyheterna.se, så skickar vi det som en pdf (endast för prenumeranter).
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108