NYHETSARKIVET
1 jun 2012 12:18
Lars-Åke Norling talar ut om Telenors storvarsel i går
Tidigast i september månad kommer det att bli klart vilka som får lämna Telenor efter det varsel på 230 jobb som bolaget lade i går. Det säger Lars-Åke Norling, vd för Telenor Sverige, till Telekomnyheterna.

– Nu när vi har lagt varslet ska vi sätta oss tillsammans med facket och se vilka som kommer att bli övertaliga i den nya organisationen. Det går i dagsläget inte att peka på någon speciell kategori som kommer att drabbas hårdare än någon annan. Tidigast i september kommer vi att se vilka som drabbas, säger Lars-Åke Norling.

TN: Hur mycket räknar ni med att detta ska minska kostnaderna?

– Jag vill inte gå in i några absoluta tal, men det är klart att vi kommer att minska kostnaderna samtidigt som omorganisationen även syftar till att stärka vår produktdimension och göra vår försäljningsorganisation starkare.

TN: I ditt förra varsel för tre år sedan så kastade du ut 135 konsulter som jobbade hos er. Sitter konsulterna säkra den här gången?

– Vi ser såklart över konsulterna även nu, men vi har varit försiktiga i att uttala några särskilda mål när det gäller dem.

TN: Är det här en omorganisation och ett varsel som har initierats i Sverige eller Norge?

– Det är vi i den svenska organisationen som tog fram planen och hypoteserna kring den, sedan har styrelsen beslutat om den.

Enligt Lars-Åke Norling är man inom Telenor nu i slutfasen av arbetet med att hitta en ersättare till Georgi Ganev som ansvarig för det nya affärsområdet Mobile.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108