Post- och telestyrelsen, PTS, skriver i ett yttrande till förvaltningsrätten att 3:s inhibitionskrav om frekvensöverlåtelser från Tele2 och Telenor till det gemensamma nätbolaget Net4Mobility bör avslås.
Nätdelning är ett sätt att både sänka drifts- och kapitalkostnaderna för mobilverksamheten. Nätsamarbeten är således en form av konsolidering som gör det möjligt att öka effektiviteten och sänka kostnaderna för nätdriften. Som huvudinriktning bör gälla att Sverige ska ha en regeltillämpning som uppmuntrar ekonomisk rationalisering och affärsmässig effektivitet, skriver PTS bland annat i yttrandet och skriver vidare:
Tre nämner som skäl för inhibition att Tele2 AB och Telenor AB genom besluten uppnår konkurrensfördelar genom att omedelbart kunna utnyttja samarbete i Net4Mobility, inledningsvis i marknadsföring och senare även genom verkligt nyttjande. PTS anser dock att marknadsföring av en ännu inte existerande tjänst inte kan medföra så stor olägenhet för Tre att besluten av den anledningen inte ska gälla omedelbart. (
) En inhibering av besluten skulle dock medföra avsevärd fördröjning för Net4Mobility, vilket skulle medföra en reell skada för bolaget.
Vill du läsa hela argumentationen från PTS? Mejla till info@telekomnyheterna.se så skickar vi den som pdf (endast för prenumeranter).