I övermorgon, på lördag, planerar Telenor Stores att öppna sin nya flaggskeppsbutik på Hamngatan i Stockholm. Den nya butiken som är 200 kvadratmeter stor kommer att bygga på ett helt nytt koncept.
- De telebutiker som finns i Sverige i dag kan mest ses som processcenter, där kunden kommer in, tar en kölapp och sedan köper en telefon med abonnemang. Vi vill göra någonting nytt, därför har den här butiken fokus på service och information, säger Oscar Otteborn, säljdirektör på Telenor i Sverige, till Telekomnyheterna.
Butiken kommer bland annat att ha en Mobilakut, där kunden kan lämna in sin telefon och få uppgraderingar eller service medan de väntar i butiken. Dessutom kommer Telenor att ha kundtjänstpersonal på plats i butiken för att hantera frågor från kunderna.
- Målet är att det inte ska finnas några väntetider i butiken, utan att kunderna ska få omedelbar service av vår personal. Därför kommer vi även att ha en butiksvärd som hälsar kunderna välkomna och hjälper dem att hitta rätt i butiken, säger Oscar Otteborn.