NYHETSARKIVET
22 nov 2007 14:43
Telenors kontantkortskampanj vållar strid mellan operatörerna
Telenor Stores kampanj, där man vill locka in kunder i sina butiker genom att erbjuda tankning av alla kontantkort på marknaden, även konkurrenternas, har skapat strid i branschen. Detta eftersom konkurrenterna inte vill att Telenor ska locka folk till sina butiker genom deras produkter.

- Om Telenor har så svårt att locka folk till sina butiker så borde de se över om de överhuvudtaget ska ha butiker, säger Thomas Ekman, chef för Tele2:s privatmarknad i Sverige, till Telekomnyheterna.

För att kunna erbjuda tankning av alla kontantkort i butikerna har Telenor använt sig av en distributörs laddningslösning. Nu försöker konkurrenterna stoppa denna lösning genom att hävda att distributören måste ha alla operatörers godkännande av vilka återförsäljare som får använda lösningen.

Eventuellt kan det nu bli så att Telenor måste dra tillbaka sin kampanj på grund av konkurrenternas påtryckningar.

- Vi tycker att kampanjen har gått bra och den har varit mycket uppskattad av kunderna. Därför hoppas vi att vi kan fortsätta erbjuda alla mobilkunder i Sverige denna lösning, säger Oscar Otteborn, säljdirektör på Telenor i Sverige till Telekomnyheterna.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108