NYHETSARKIVET
3 dec 2007 14:43
Tele2 i storavtal 100 miljoner kr-avtal med Volvo
Tele2 har åter igen fått förlängt förtroende att leverera telefoni till Volvo IT. Det nya avtalet på 24 månader är värderat till 100 miljoner kr.

Till skillnad från tidigare avtal, då Tele2 har varit underleverantör, har bolaget den här gången klättrat i värdekedjan och slutit avtalet direkt med Volvo IT.

- Det är alltid kul att ha direktrelation med kunderna, och inte minst med Volvo som driver den tekniska utvecklingen framåt, säger Markus Täkte, ansvarig för företagsmarknaden hos Tele2 i Sverige.

Volvo Information Technology AB ansvarar för telekommunikationen för Volvokoncernens bolag, däribland Volvo Lastvagnar, Volvo Construction Equipment, Volvo Bussar och Volvo Penta. Tele2 har tidigare levererat fast- och mobiltelefoni till Volvokoncernen som underleverantör. Det nya ramavtalet omfattar fast telefoni till samtliga fasta anknytningar samt cirka 11 000 mobilabonnemang. Inom ramen för det nya avtalet har Volvo även valt en Onephone-lösning.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108