Blåljus-nätet Rakel kan komma att kompletteras med mobilt bredband. Därför planerar Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, ett dialogmöte där man vill träffa leverantörer av mobilt bredband för att se hur man kan samarbeta.
Vi har för avsikt att göra en upphandling av mobila bredbandstjänster, men innan vi inleder den processen så vill se vad det finns för intresse hos operatörerna och vad de ser för utveckling på marknaden för mobilt bredband, säger Ingela Rundström, kommunikationsstrateg på MSB, till Telekomnyheterna.
Informationsträffen om mobilt bredband kommer att hållas den 11 oktober i år. Mer information om träffen finns här: https://www.msb.se/sv/Start1/Nyheter-fran-MSB/Nyheter---Rakel/Rakel-bjuder-in-till-dialog-med-driftleverantorer-och-leverantorer-inom-mobilt-bredband/