NYHETSARKIVET
12 dec 2007 14:43
DN lanserar eget mobilabonnemang hos Telenor
DN har som första dagstidning i världen lanserat en egen mobil med ett eget mobilabonnemang som ger fri tillgång till DN:s mobilsida. Bakom lanseringen står DN:s privatmarknadschef, och tillika 3:s före detta marknadsdirektör Johan Othelius.

- Vi är Sveriges ledande morgontidning med pappersutgåvan av tidningen. På nätet har vi i dag 1 miljon unika besökare per vecka och nu har vi lagt energi på att göra om vår mobila sajt för att ge kunderna möjlighet att läsa sina nyheter på ett enkelt sätt i mobilen, säger Johan Othelius till Telekomnyheterna.

I en kundundersökning som DN har gjort visade det sig att det fanns två stora barriärer till varför kunderna inte lästa nyheterna i mobilen. Det ena var att det var svårt att hitta rätt adress till den mobila hemsidan, och det andra att man inte vet vad det kostar att läsa nyheterna i mobilen.

- Därav har vi tagit fram den här lösningen där vi tillsammans med Telenor och Nokia har tagit fram en mobil, Nokia 6120 med en särskild DN-knapp, och ett abonnemang där kunden får fri tillgång till DN i mobilen, säger Johan Othelius.

Abonnemanget kostar 199 kr per månad och när kunden binder sig till tjänsten i 12 månader så ingår mobilen, en Nokia 6120 i priset.

- Det är ett väldigt förmånligt pris då Telenor nyligen tog 39 kr extra per månad vid 24 månaders bindning av 199-kronorsabonnemanget för den här telefonen, säger Johan Othelius.

TN: Varför valde du, som fram till i våras var marknadsdirektör på 3, att ta fram den här tjänsten tillsammans med 3?

- 3 är på hugget och känns som en bra partner. Vi hade säkert kunnat göra detta med 3 också, men nu valde vi att gå med Telenor, säger Johan Othelius.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108