NYHETSARKIVET
23 okt 2012 12:22
Telstra vill använda Sverige som PoP-nav för Östeuropa
Den australiensiska storoperatören Telstra vill använda Sverige som ett nav för tillträde till den östeuropeiska marknaden. Det framgår av en ansökan från bolaget att verka som operatör i Sverige.

Enligt ansökan vill Telstra sätta upp en ny Point-of-Precense i Sverige, för att få tillgång till den östeuropeiska marknaden och resten av Europa från Asien. Den svenska PoP:en ska, enligt ansökan, förbättra stödet till Telstras IP-VPN och Ethernet-kunder i hela regionen.

”Anslutning via Stockholm erbjuder en av Europas kortaste anslutningar till och från Hongkong, jämfört med de traditionella linjer via Medelhavet som historiskt har använts för att leverera bandbredd mellan dessa regioner”, skriver Telstra.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108