TDC planerar att expandera från sitt fokus på storföretagskunder till mellan- och småföretag. Det avslöjade TDC:s koncernledning vid en kapitalmarknadsdag i London i dag.
- Under 2013 kommer vi att öka vår försäljning mellanstora och mindre mellanstora bolag och sedan på sikt även mot ännu mindre företagskunder. Detta ska ske genom att vi successivt börjar leverera mer standardiserade paketeringar inom mobil och data, säger Erik Heilborn, vd för TDC Sverige, till Telekomnyheterna.
Satsningen innebär att TDC under 2013 även kommer att göra nyanställningar inom försäljning, kundtjänst och leverans.
Beroende på hur planerna faller ut så kommer vi att anställa ett antal tiotal personer inom den här satsningen, säger Erik Heilborn.
Utöver satsningen på små- och medelstora företag så kommer TDC i Sverige att satsa än mer på integrerade lösningar där man offererar mer integrerade IT- och telekomlösningar till sina kunder.