NYHETSARKIVET
9 nov 2012 12:33
Mälarenergis nya planer - bolagisera operatörsverksamheten
I går fattade kommunfullmäktige i Västerås beslutet att dela upp Mälarenergi Stadsnät i två delar, där det passiva nätet, det vill säga fibern och kanalisationen, ska ligga kvar i kommunens ägo. Samtidigt är planen att ett gemensamt operatörsbolag, Stadsnät i Svealand, ska bildas, där planen är att skapa ett gemensamt operatörsbolag för stadsnäten inom Svealand.

– Vi för i dag diskussionen med Eskilstuna, Hallstahammar och Arboga kommuner om att vara med i det gemensamma bolaget. Eskilstuna och Hallstahammar arbetar vi redan med, men Arboga skulle bli nya i vår sammanslutning om det går i lås, säger Per Norrthon, vd för Mälarenergi Stadsnät, till Telekomnyheterna.

Tanken är också att det nya gemensamma operatörsbolaget ska bilda ett dotterbolag, som jobba med att utveckla kommunala välfärdstjänster.

– I det här dotterbolaget vill vi kunna adressera tjänster som till exempel trygghetslarm och nattövervakning, säger Per Norrthon.

Tanken är att det nya bolaget ska vara igång redan vid årsskiftet.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108