NYHETSARKIVET
27 dec 2007 14:43
Så tog Telekomnyheterna över Glocalnets kundservice på Facebook
I går vid lunchtid lyckades Telekomnyheterna ta över administratörsrättigheterna för Glocalnets kundservice på Internetsajten Facebook. Tjänsten lanserades den 29 november i år då Glocalnet startade både en grupp och en person på Facebook med namnet Glocalnet Kundservice. Detta för att förbättra relationen med sina kunder.

Telekomnyheternas övertagande kunde ske sedan Facebook stängt av den person på Facebook som Glocalnet hade registrerat som Glocalnet Kundservice.

- Vi har fört en diskussion med Facebook som inte vill tillåta att det är en icke-fysisk person som är registrerad. Nu har de uppenbarligen bara stängt ner personkontot för Glocalnet Kundservice, säger Stina Reutercrona, ansvarig för kundrelationer och internkommunikation på Glocalnet, till Telekomnyheterna.

I och med att administratören för Glocalnets grupp Glocalnet Kundservice därmed försvunnit från Facebook, så var det i går fritt fram för vem som helst att ta över administratörsrättigheterna för gruppen, varvid Telekomnyheternas chefredaktör Mats Sjödin gjorde det.

Telekomnyheterna har i dag på förmiddagen återlämnat administratörsrättigheterna till Glocalnet.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108