PTS arbete med SMP-regleringen är så sent att det bryter mot EU:s regelverk om konkurrensregleringen. Det uppmärksammade Telekomnyheterna i gårdagens utgåva. Nu har PTS förklarat varför de är så sena med arbetet. Så här skriver myndigheten i en skriftlig kommentar till Telekomnyheterna:
Reglerna om treåriga beslutsperioder baserar sig på EU-regler och infördes i LEK i samband med telekompaketet 2011. PTS anser att det är viktigt att ha en god dialog med kommissionen om tidplaner för marknadsanalyserna, inte minst när vi ser att det blir förseningar. Vi är medvetna om att vissa marknadsaktörer anser att nya beslut på marknaderna 4 och 5 bör fattas tidigare än vid årsskiftet 2013-14. Som vi meddelat tidigare är det viktigaste skälet till förseningen av analyserna på marknad 4 och 5 att EU-kommissionen nu arbetar med nya rekommendationer om icke-diskriminering och prisreglering. PTS behöver därför ytterligare tid för sina analyser. Kommissionen aviserade i juli 2012 att man arbetar med nya rekommendationer, vilka beräknas fastställas under våren 2013. De nya rekommendationerna bedöms kunna få betydande påverkan på PTS analysarbete.
Myndigheten tillägger även att man inte kommer att lägga arbetet åt sidan och vänta in rekommendationer, även dessa kan bli försenade. Men de kan ge viktigt underlag för våra analyser.