Chalmers-studenten Joakim Ericsson har tilldelats Tele2 M2M Innovation Award. Detta för sin idé på hur M2M-teknik kan användas för att effektivisera brandkårens räddnings- och släckningsarbete.
Idén går ut på att integrera fastigheters befintliga brandcentraler med digitala fastighetsritningar. Genom digital integration av ritningar, branddetektorer och brandcentraler kan brandkåren få information om vilken detektor som larmar och information om byggnaden redan på brandstationen eller i utryckningsfordonet. Genom att så tidigt som möjligt få tillgång till information om brandhärden kan brandkåren effektivisera sitt arbete och på så sätt öka möjligheten att rädda både människor och egendom
Förstapriset i tävlingen är 70 000 kr. Tvåa i tävlingen kom Jonas Haag, Malmö Högskola, med idén Save The Hjärta och trea kom Cathrin Malmqvist, också Malmö Högskola, med idén TappAlert. De belönas båda med en iPhone5.