När DGC i dag presenterade sin bokslutskommuniké titulerar de den själva som ett bevis på god organisk tillväxt. Rörelseresultatet för 2012 landade på 43,6 miljoner kr, 1,8 miljoner kr mer jämfört med 2011. Intäkterna för både datakommunikation och för telefoni växte med 22 respektive 35 procent.
Det är framförallt leveranserna till ICA och bankomaterna som driver upp tillväxten på datakomsidan, och leveranserna fortsätter med full kraft under första halvåret i år, skriver Jörgen Qwist, vd för DGC, i sin kommentar till bokslutskommunikén.
I november meddelade Huddinge kommun att DGC stod som vinnare i deras telefoniupphandling omfattande 4 500 anknytningar. Det tilldelningsbeslutet har emellertid därefter överklagats av en annan operatör, så affären är ännu inte definitiv.
Det verkar idag vara mer regel än undantag att tilldelningsbeslut överklagas, vilket kostar tid och pengar för alla inblandade parter. På grund av det osäkra värdet av ett tilldelningsbeslut kommer vi hädanefter, om inte särskilda skäl föreligger, tidigast kommunicera kommande tilldelningsbeslut efter det att tiden för ansökan om överprövning har löpt ut. Om tilldelningsbeslutet står sig så kommer Huddinge kommun bli vår största telefonikund, skriver Jörgen Qwist, och avslutar sin kommentar med:
Den tillväxtstrategi som vi stakat ut för DGC är just att vinna allt större kunder samt att leverera ett allt större tjänsteinnehåll. 2012 har visat att strategin är rätt.