NYHETSARKIVET
20 feb 2013 12:23
Ulrika Matsgård ny chef för Telias konsumentenhet
Efter att Kent Jonsson vid årsskiftet valde att lämna sin tjänst som ansvarig för konsumentaffärer på TeliaSonera, klev Ulrika Matsgård in som tillförordnad. Nu har hon utsetts som ny chef för enheten.

TN: Sker det några omorganisationer även på konsument hos Telia, liksom på fiber framöver?

- Nej, det kommer inte bli några sådana förändringar. Konsument är ju egentligen vår totala affär för kunden, där vi ansvarar för samtliga av våra huvudaffärer på Telia. Marknad, erbjudanden och försäljning är och kommer att förbli tre viktiga byggklossar, säger Ulrika Matsgård till Telekomnyheterna.

TN: Vilka erfarenheter tar du med dig till din nya chefspost?

- Främst inom konsumentmarknaden. Det jag tar med mig är förstås kunskap och erfarenheter av affär, kunder och ledarskap i en snabbföränderlig värld.

TN: Vilken utmaning väntar härnäst?

- Utmaningen är arbetet med frågan hur vi ska agera för att leverera en bra kundupplevelse. Det är ett otroligt spännande område, säger Ulrika Matsgård.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108