NYHETSARKIVET
21 feb 2013 12:32
.Se släpper konsumentguide om nätneutralitet
Idag ger .Se, Stiftelsen för Internetinfrastruktur, ut en internetguide om nätneutralitet. Publikationen ”Spärrar och gräddfiler – om nätneutralitet på Internet” är ett stöd för privatpersoner som vill lära sig mer om hur Internet fungerar och i vilken utsträckning internetleverantörer påverkar de tjänster och program de använder på nätet.

Den nya internetguiden förklarar vad trafikstyrning är, varför det används och hur det inverkar på konsumenter och samhälle.

”Frågan om nätneutralitet är frågan om hur du som användare kan utnyttja din uppkoppling, om din internetleverantör ska kunna påverka vilka tjänster och program du använder. Det här är en pågående dragkamp mellan olika intressen. Som konsument är det viktigt att sätta sig in i frågan, bland annat för att kunna skaffa abonnemang som passar de egna behoven här och nu, men också eftersom den påverkar Internets fortsatta utveckling”, säger författaren Anders Thoresson, frilansjournalist och teknikbloggare, i en kommentar.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108