NYHETSARKIVET
21 feb 2008 12:01
Bara 2 300 hushåll och företag står utan möjlighet till bredband
I dag är det bara 2 300 hushåll och företag som helt saknar förutsättningar för någon typ av bredband. Det skriver Post- och telestyrelsen i sin bredbandskartläggning 2007, som presenterats i dag.

”Mot bakgrund av resultatet av kartläggningen uppskattar PTS att cirka 2 300 hushåll och arbetsställen befinner sig i områden där det helt saknas grundläggande förutsättningar för tillgång till såväl trådbundet som trådlöst bredband. Av dessa befinner sig uppskattningsvis 200 i områden som i den geografiska kartläggningen visserligen anses ha grundläggande förutsättningar för bredbandstillgång, men som i praktiken inte har det, framförallt som en följd av bärfrekvens men eventuellt också på grund av radioskugga. De flesta som helt saknar grundläggande förutsättningar för bredband bor och verkar utanför tätort och småort i kommunerna Krokom, Vilhelmina och Åre”, skriver PTS

När det gäller trådbunden bredbandsinfrastruktur är det i dag 106 000 hushåll och företag som saknar tillgång till etablerad eller planerad access. Det är en förbättring om 30 000 anslutningar jämfört med året innan.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108