Gårdagens utspel av EQT, att man ska gå in och investera hårt i kommunala bredbandsnät för att skapa en motpol till Telia när det gäller fiberägandet i Sverige, slog ner som en bomb på Stadsnätsföreningens årsmöte i Karlstad i går. Och visst går EQT in aggressivt med en budget på upp emot 25-30 miljarder kr, men frågan är om de inte har missat några väsentliga punkter.
Den största missen är investeringsspannet på fem till sju år. Att både förvärva kommunala stadsnät och dessutom hinna göra investeringar i ytterligare utbyggnad tar lång tid. Kommuner är inga underverk när det kommer till snabba beslut. Det kommer att ta lång tid att få kommunerna att gå med på en försäljning av näten. Ännu längre tid kommer det ta att hantera överlåtandet och därefter ska planeringen av nätutbyggnad tröskas genom byggnämnder och annat.
Hade EQT satt en plan på tio år så hade det varit mycket mer rimligt. Men vi får se kanske är det så att pengar kan få kommunerna att jobba snabbare. Jag skulle dock inte sätta mina pengar på det
Mats Sjödin, chefredaktör Telekomnyheterna