Närmare 28 procent, så stor andel av 3s omsättning i Sverige kommer från handset-försäljning. Det framgår av de siffror för 2012 som ägaren Hutchison Whampoa i dag presenterar.
Anledningen till att vi har en så förhållandevis stor andel av vår försäljning från handsets beror på att vi säljer i princip alla våra abonnemang tillsammans med en telefon, samtidigt som vi har en jämförelsevis liten andel kontantkortskunder, säger Peder Ramel, vd för 3 i Skandinavien, till Telekomnyheterna.
TN: De omsättnings- och ebitda-siffror som Hutchison redovisar för 2012 skiljer sig negativt jämfört med de siffror som Investor presenterade i januari, för samma period. Vad beror det på?
Det är odramatiskt. Det är helt enkelt olika sätt att redovisa siffrorna på, samtidigt som Investors siffror har en månads fördröjning och därför avser december 2011-november 2012. De siffror som Investor redovisar ligger närmare de legala redovisningssiffrorna än Hutchisons, säger Ramel.
TN: Kan du säga något om hur årets första kvartal har gått för 3?
Jag tycker att det här kvartalet går ganska hyggligt. Både i Sverige och Danmark har priserna stabiliserats och vi ser en ganska okej försäljning för 3s del, säger Peder Ramel.