NYHETSARKIVET
2 maj 2013 13:02
Telenor Connexion levererar M2M till Japans näst största operatör
Japanska operatören KDDI har skakat hand med Telenor Connexion för att stärka sina globala M2M-tjänster. Affären med Telenor kommer att göra det möjligt för KDDI: s företagskunder att distribuera sina telematiktjänster utomlands. Det meddelar Telenor Connexion i dag.

KDDI, den näst största teleoperatören i Japan, har en stor bas av inhemska M2M-kunder i Japan, framför allt inom fordons-, säkerhets- och kraftindustrin. Genom att samarbeta med Telenor Connexion kommer KDDI nu att kunna erbjuda sina kunder en one-stop-shop-lösning för utländsk distribution, inklusive M2M-övervakning och förvaltning.

Enligt avtalet kommer Telenor Connexion att ge KDDI en komplett setup för företagskunder, inklusive tillgång till Telenors roaming-nätverk i mer än 190 länder, en global SIM samt provisioneringservice och teknisk support 24/7.

"KDDI har ett långvarigt rykte för kvalitet och tillförlitlighet och ett beprövat M2M meritlista i Japan. Därför är samarbetet med KDDI en kvalitetsstämpel för vår end-to-end-lösning och omfattande stöd. Och det stärker ytterligare vår position på den viktiga japanska marknaden, säger Per Simonsen, VD på Telenor Connexion.

KDDI: s globala M2M-erbjudande kommer att lanseras i maj 2013.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108