EU-kommissionären Neelie Kroes föreställning om en gemensam digital marknad i Europa är ingenting annat än en våt dröm. Det säger telekomanalytikern och konsulten John Strand, till Telekomnyheterna.
Det är en våt dröm som inte kommer att kunna bli verklighet och det beror inte på operatörerna, säger John Strand.
Istället pekar han på att frågor som att roamingpriserna i så fall måste harmoniseras, något som blir väldigt svårt då vissa länder måste sänka sina priser rejält samtidigt som vissa länder måste höja sina. Därtill pekar han på att de olika länderna i Europa har olika moms och skattenivåer.
En annan faktor som vi har tittat på är det faktum att vissa länder, till exempel Sverige, har gett bort sina mobilfrekvenser gratis i vissa fall medan andra länder har auktionerat ut dem till höga priser. Det påverkar naturligtvis
John Strands bolag Strand Consult har tagit fram en research note kring EU-förslaget om en gemensam marknad och Telekomnyheternas prenumeranter kan få ta del av denna rapport på nio sidor. Skicka ett mejl till info@telekomnyheterna.se, så skickar vi rapporten Generating Growth in Europe How the ICT Sector is the Solution som en pdf (endast för prenumeranter).