NYHETSARKIVET
17 jun 2013 12:13
3 investerar ytterligare 28 miljoner på Gotland
Mobiloperatören 3 bygger ut täckningen och kapaciteten i nätet över hela Gotland under 2013. En del i denna satsning är åtta nya master i Visby som invigs under juni månad, en investering som uppgår till 28 miljoner kronor. Det meddelar 3 i dag.

De senaste åren har 3 uppgraderat befintliga mobilnät och byggt nya master över Gotland, en investering som totalt uppgår till närmare 100 miljoner kronor. För att ytterligare förbättra täckningen och höja datahastigheten sker nu en ny investeringsvåg under 2013 om 28 miljoner kronor.

I samband med att mobilnätet uppgraderas har 3 även tagit fram ett Gotlandsabonnemang som vänder sig direkt till gotlänningarna. Det speciella med Gotlandsabonnemanget är att aktiveringsavgiften om 200 kronor, och 250 kronor när det gäller företag, går till ungdomssatsningar inom innebandy och hockey på Gotland.

”Det här är första gången vi gör en riktad regional storskalig satsning såsom den här på Gotland. Vi tror att idrotten har en viktig funktion för ungdomar här på ön och vi hoppas att kunna bidra till ännu bättre utvecklingsmöjligheter för dem genom Gotlandsabonnemanget”, säger Nicholas Högberg, vd för 3, i en kommentar.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108