NYHETSARKIVET
20 jun 2013 11:05
”Samhällsekonomisk analys bra för att backa upp spektrumstrategi”
I går presenterade konsultföretaget Stelacon en rapport om samhällsekonomisk bedömning av spektrum, som man har gjort på uppdrag av Post- och telestyrelsen som en del av myndighetens arbete med en ny spektrumstrategi.

Rapportens slutsats var kort och koncist att samhällsekonomisk analys bör ses som ett komplement för att backa upp den bedömning som görs i den kommande spektrumstrategin.

Så här formulerar Stelacon själva sin slutsats:

”Kostnadsnyttokalkyler bör med andra ord ses som ett komplement till en kvalitativ analys. När olika handlingsalternativ jämförs är det därför i slutändan frågan om en kvalitativ och kontextuell bedömning som backats upp med en samhällsekonomisk analys.”

Hela rapporten, på 48 sidor, finns att ladda hem här: http://www.pts.se/upload/Rapporter/Radio/2013/Samh%c3%a4llsekonomisk%20bed%c3%b6mning%20av%20spektrum%202013-06-19.pdf
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108