Flera IPTV-operatörer som levererar sina TV-tjänster via Serverados IPTV-box i öppna stadsnät kommer att blir utestängda av Telia i höst. Det uppger Serverado i dag på sin hemsida. Anledningen är Telias nya villkor som omöjliggör fortsatta tjänsteleveranser efter den 1 oktober i år.
På grund av förändrade villkor från Säkoms kommunikationsoperatör Telia så har Serverado inte längre möjlighet att fortsätta leveransen av TV-tjänster i Säffle fibernät inklusive Säbo och Säby efter 2013-10-01. Det betyder att också de innehållsleverantörer som levererar kanalpaket via Serverados Öppen TV-box, det vill säga IP Sweden, Bahnhof TV, Kramnet/Alltele TV, Viasat och Zon-TV försvinner. Kunder som önskar fortsätta med en TV-tjänst via fibernätet är hänvisade till att teckna nya avtal med Telia som själv kommer att vara den enda TV-leverantören i fibernätet, skriver Serverado på sin hemsida.
Enligt bolagets vd Thomas Holmström är det i dagsläget bara Säffles nät som är drabbat av denna utestängning.
Vi finns med vår lösning i Telias öppna nät i Säffle, Malmö och Stockholm. I Malmö kommer vi att kunna fortsätta leverera, när det gäller Stockholm är det ännu så länge oklart hur det kommer att se ut och i Säffle har Telia satt sådana villkor att vi inte kunnat komma överens, säger Thomas Holmström till Telekomnyheterna.
Telekomnyheterna har utan framgång sökt Telia för en kommentar till de nya villkoren.