AINMT Holdings AB, moderbolag till Net 1 i Sverige och Danmark och ice.net i Norge, har släppt sina resultat för helåret 2012 och påvisar gedigna förbättringar sedan året innan.
AINMT rapporterar om ett starkt finansiellt år 2012, med ökade tjänsteintäkter om 39 procent till 512,6 Mkr, att jämföra med 368,8 Mkr helåret 2011. Koncernens EBITDA förbättrades också till -9,5 Mkr jämfört med 2011 då siffran var -155,8. Dessutom nådde AINMT en milstolpe halvvägs in i 2012 när EBITDA-resultatet vände till positiva månadsnoteringar från juni och framåt.
"Utvecklingen på samtliga marknader där vi är verksamma var återigen positivt under 2012, och vår bas fortsätter att växa. Efterfrågan på data och mer robusta och kompletterande lösningar säkerställer att utsikterna är fortsatt positiva för oss, och även driver oss att fortsätta att investera. Koncernen har nu en betydande erfarenhet och know-how i drift av lågfrekventa mobila datanät och vi är angelägna om att expandera till andra marknader utanför Skandinavien ", säger JD Fouchard, vd för AINMT, i en kommentar.