TeliaSonera International Carrier, TSIC, meddelade i dag om den senaste utbyggnaden av sin 100G-aktiverat nätverk med nya Point-of-Presence, POP, i Equinixs LD5 International Business Exchange datacenter i Slough, väster om London.
Slough ligger beläget i den högteknologiska så kallade M4-regionen, hem till content- och andra tjänsteleverantörer som behöver högkvalitativ global räckvidd för att utföra sina affärskritiska verksamheter. Med över 200 POPs världen över är därmed TeliaSoneras fiberbaserade IP-nätverk bland de största egenproducerade i världen, nu med direkt anslutning över 345 miljoner slutanvändare meddelar bolaget.
"Vi är glada över att öppna ett nytt POP i Equinix LD5 datacenter i Slough. Det är den 28:e Equinix-platsen där vi ansluter kunder och visar vårt engagemang för den brittiska marknaden, där vi redan är en av topp tre grossistleverantör av IP-tjänster, säger Tim Brady, Sales Director Västeuropa TSIC, i en kommentar och fortsätter:
Förutom att erbjuda Equinix-kunder i LD5 hela vårt utbud av tjänster, är Slough ett strategiskt läge, som ökar den internationella fiberns mångfald. Med direkta fiberförbindelser till Paris och till vårt London-stadsnät, är detta vår fjärde mångskiftande fiberanslutning till Kontinentaleuropa. Det garanterar kontinuitet i verksamheten om det någonsin skulle inträffa en katastrofal händelse i London Docklands. "