NYHETSARKIVET
29 aug 2013 12:30
BT Sverige omorganiseras och hamnar i jätteregion
British Telecom, BT, är på gång att omorganisera sina internationella verksamheter. För Sveriges del innebär detta att den tidigare regionen Nordic kommer att försvinna och ersättas av en region där Norden, Ryssland, Östeuropa och Schweiz bildar en region.

– Den nya organisationen kommer att sjösättas under oktober månad och i samband med det kommer vi också att meddela på övergripande nivå hur den kommer att utformas och vilka konsekvenser detta får för den Nordiska organisationen, säger Carl-Erik Lagercrantz, vd för BT Nordic, för Telekomnyheterna.

Enligt honom handlar omorganisationen dock inte primärt om att skapa besparingar utan om att bli så effektiva som möjligt.

– Vi vill fortsätta vara offensiva på marknaden och då krävs det att vi effektiviserar vår organisation, säger han.

TN: Det ryktas om att du kommer att lämna bolaget i samband med omorganisationen. Stämmer det?

– Nej, det stämmer inte. Jag kommer att vara kvar även i den nya organisationen, säger Carl-Erik Lagercrantz till Telekomnyheterna.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108