NYHETSARKIVET
4 sep 2013 12:02
Com Hem blir tjänsteleverantör i Halmstads stadsnät
Com Hem kliver nu in som tjänsteleverantör i Halmstads stadsnät och blir därmed den andra stora operatören efter Tele2 att etablera sig i stadsnätet som nu har ett tiotal leverantörer.

Genom avtalet får Com Hem möjlighet att leverera TV, bredband och telefoni till alla de fastigheter som är anslutna till Halmstads stadsnät. Sammanlagt rör det cirka 18 000 hushåll.

”Vår ambition är att nå så många som möjligt med vårt innehåll oavsett vilken infrastruktur som används. Vi är därför extra glada att kunna presentera det här avtalet som innebär att Com Hems tjänster för första gången blir tillgängliga för boende i Halmstad, säger Stefan Trampus”, försäljnings- och marknadsdirektör på Com Hem, i en presskommentar. Han tycks dock ha glömt bort att Com Hem sedan tidigare har ett antal flerbostadshus anslutna till det egna nätet sedan lång tid tillbaka.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108