NYHETSARKIVET
11 sep 2013 11:42
3 är opålitliga, Telia tråkiga och Comviq ungdomliga enligt ny undersökning
Comviq är en billig och ungdomlig operatör enligt en nygjord undersökning om svenskarnas åsikter om telekomföretagen som publicerades i dag. 3 däremot ses som opålitliga och Tele2 beskrivs som roligt.

Varumärkesundersökningen är genomförd av undersökningsföretaget YouGov på uppdrag av Mediekompaniet. Medan Comviq ses som både pålitligt och trevligt, uppfattas Glocalnet och 3 som opålitliga. Tele2 beskrivs som roligt, tillsammans med både Halebop och Comviq. Pålitlig, dyr och tråkig är ord som nämns med operatören Telia medan Glocalnet associeras med opålitlighet och beskrivs som dålig. Net1 är det varumärke som flest instämmer i är anonymt.

”MK-rapporten visar på betydande skillnader för ett antal varumärken, där både kännedomen och relationen till varumärket är olika beroende på om man bor i en storstad eller på landsorten. Förstår man skillnaderna kan man bli effektivare i sin marknadsföring”, säger Heléne Werner, chefsanalytiker på Mediekompaniet, i en kommentar till undersökningen.

Undersökningen genomfördes av YouGov under juni 2013. Totalt har tolv branscher kartlagts däribland telekom. Årets undersökning genomfördes i två steg, en förstudie för att kartlägga relevanta attribut och en kvantifiering av valda attribut. Förstudien genomfördes i form två fältarbeten om 250 intervjuer per bransch. Själva undersökningen innefattade 2 000 intervjuer på ett nationellt representativt urval av kvinnor och män i åldern 18-64 år.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108