NYHETSARKIVET
24 sep 2013 12:29
Anders Thulin från McKinsey blir CIO för Ericsson-koncernen
Anders Thulin, i dag senior partner på konsultföretaget McKinsey & Company, har utsetts till Senior Vice President Business Excellence och CIO på Ericsson. Han kommer att tillträda den nyinrättade tjänsten den 1 oktober.

Thulin kommer att rapportera till Ericssons VD och koncernchef Hans Vestberg och vara medlem av Ericssons koncernledning så som chef för den nybildade koncernfunktionen Business Excellence & Common Functions.

"Världen, våra kunder, branschen och Ericsson går alla igenom en period av förändring. Vi har blivit effektivare i strategigenomförande de senaste åren, och nu är det dags att ta ännu ett steg. Med en gedigen bakgrund och kunskap inom high-tech, 
IT- och telekombranschen, kommer Anders Thulin att ytterligare stärka vår globala styrmodell och förmåga att verkställa strategier. I rollen som CIO, kommer han att säkerställa att vi genomför globala förbättringar i hela företaget i syfte att nå effektivitetsvinster. Han kommer att arbeta för att dra fördel av våra globala mobila företagstjänster och resurser, vilket även våra kunder kommer kunna dra fördel av", säger Hans Vestberg i en kommentar.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108