NYHETSARKIVET
14 okt 2013 12:15
Öppet fiberkrig mellan Telia och EQT i Grums
Det har blossat upp ett fullskaligt fiberkrig mellan EQT och Telia i kommunen Grums mellan Karlstad och Säffle. För knappt två veckor sedan, den 1 oktober, meddelade EQT:s fibernätsbolag IP-Only att man har förvärvat nätinfrastruktur och kanalisationen i den lilla kommunen med bara 8 932 invånare. Och nu kontrar Telia med att meddela om en storsatsning i samma lilla kommun.

”Det finns ett stort intresse för höghastighetsbredband hos invånarna i Grums. Därför har vi valt att satsa här. Allt fler apparater i hemmet kopplas upp mot nätet och det råder ingen tvekan om att vi kommer behöva att bandbredd därefter. Det här är ett tillfälle att framtidssäkra villan”, säger Henrik Forssell, ansvarig för fiber till villa på Telia, i ett pressmeddelande från i fredags.

Helena de Verdier, som är Telias presskontakt när det gäller Grums-satsningen, menar att Telias satsning inte är ett svar på EQT:s beslut att satsa i Grums.

– Vi har tittat på Grums under en längre tid och våra satsningar sker baserat på hur stort intresset är, därför är det kul att vi nu kan möta förfrågningarna i Grums.

Redan på onsdag, den 16 oktober, kommer Telia att hålla ett informationsmöte om fiber till villa i Grums och operatören kommer att erbjuda fiber till 1 200 villaägare i kommunen.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108