NYHETSARKIVET
19 mar 2008 12:02
Telenor i Managed Voice-samarbete med Relacom
För att bredda Telenors utbud av tjänster för integrering av it och telefoni i kombination med långsiktig drift och support har Telenor inlett ett samarbete med Relacom. Det skriver Telenor i ett pressmeddelande i dag.

”Ökad mobilitet och säkrare IT-system i kombination med möjligheten att integrera video, e-mail och chat står högt upp på företagens önskelistor. Telenors erfarenhet inom mobilitet kombinerat med Relacoms effektiva serviceorganisation och breda kunskaper inom systemintegration och fasta företagsväxlar ger oss möjligheten att erbjuda skräddarsydda lösningar av högsta kvalitet”, säger Mats Lundquist, affärsområdeschef för Telenor Företag, i ett pressmeddelande i dag.

Relacom ska bistå Telenors kunder med nätdesign, installation och driftsättning. Samarbetet omfattar även leverans av hårdvara samt drift och underhåll.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108