Japan är det land i världen som lägger mest pengar i världen på mobilspel via Apples Appstore och Google Play. I augusti i år gick man om USA som det land som spenderar mest pengar i världen på spel på Appstore, en position som man redan har haft på Google Play. Detta trots att den tidigare dominanten på Appstore, USA, har 150 procent fler invånare och en smartphone-penetration som vida överstiger Japans.
Japaner spelar generellt sett mycket elektroniska spel. Delvis har det att göra med att det inte är tillåtet att prata i mobiltelefon när man till exempel åker tunnelbana och då många japaner ofta har lång restid till jobbet så blir spelandet en populär aktivitet, säger Michael Björn, Head of Research på Ericsson ConsumerLab och som har bott i Japan i många år, till Telekomnyheterna.
Baserat på den explosion av mobilspelande på iPhone som har skett i Japan under 2013 väntar sig den amerikanska analysfirman Newzoo att spelintäkterna bara från iPhone i Japan kommer att uppgå till 1 miljard USD i år.
De populäraste spelen på den japanska marknaden är en kombination av pussel- och quiz-spel där man uppgraderar sina Pokémon-lika figurer genom att lösa olika utmaningar. Men även tamagotchi-liknande spel där man ska ta hand om till exempel husdjur är väldigt populära då det är svårt att ha egna husdjur i de japanska storstäderna, säger Michael Björn.