Com Hems vd Tomas Franzén har utsetts till ny vd för Bonnier AB efter Jonas Bonnier. Det bekräftade Bonnier AB i ett pressmeddelande.
Jag är naturligtvis mycket glad över det här uppdraget. Bonnier är ett internationellt företag, med en stark bas i Sverige, med starka positioner och varumärken och med en långsiktighet som är tilltalande. Mina erfarenheter från bland annat Com Hem gör att jag är bekant med många av de utmaningar som företaget möter, och jag ser nu fram emot att lära känna verksamheten från insidan, säger Tomas Franzén i en presskommentar.
Tomas Franzén har varit vd för Com Hem sedan 2008 och var dessförinnan vd för Eniro och Song Networks och AU-System. Exakt när Tomas Franzén tillträder sin nya tjänst framgår inte.