NYHETSARKIVET
27 jan 2014 12:16
Net1 medverkar i pilotprojekt för säkrare Rakel
Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, har initierat ett pilotprojekt för säkra datatjänster i blåljusnätet Rakel. Ett av bolagen i projektet är mobiloperatören Net1, som levererar mobilt bredband.

”Vi är glada och stolta över att få att delta i så pass viktigt projekt som detta. Redan idag är det många RAKEL-användare som nyttjar Net1 för pålitlig datakommunikation. Detta eftersom vårt datanät har överlägsen yttäckning och en synnerligen robust arkitektur”, säger Linus Jönsson, vd för Net1 Sverige, i en presskommentar.

Projektet pågår till maj och är ett samarbete mellan Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, svenska polisen, ambulansen i Uppsala, Falu kommun och Airbus Defence and Space.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108