Det blir Kenneth Boström som tar över som vd för TeliaSonera Finance AB efter John Rydberg, som blir ny vd för Dialect. Det meddelar TeliaSonera i dag.
TeliaSonera Finance, som är ett helägt dotterbolag till TeliaSonera och erbjuder finansiering och paketering av hårdvara och tjänster till TeliaSoneras kunder, omsatte 628 miljoner kr och levererade ett rörelseresultat på 110 miljoner kr under 2012.
Kenneth Boström, som tillträder sin nya tjänst på måndag, har en lång karriär inom TeliaSonera och har under det senaste året arbetat med att bygga upp Project & Portfolio Management för TeliaSoneras bredbandsverksamhet.
Kenneth Boström har gedigen erfarenhet av sälj, han är en duktig ledare och skicklig affärsman och förstår TeliaSonera Finance affär. Kenneth har vad som krävs för att ta TeliaSonera Finance nästa steg med ett ännu större fokus på sälj, säger Sverker Hannervall, chef för TeliaSonera Företagstjänster, i en presskommentar.