Tele2 har vunnit en långdragen tvist om samtrafikersättning mot Verizon i Stockholms tingsrätt.
Målet avser de termineringsavgifter som Verizon under perioden den 6 augusti 2001 till den 5 juli 2004 betalade till Tele2 för att terminera telefonsamtal i Tele2:s nät.
Verizon har i efterhand begärt att få de betalda termineringsavgifterna reducerade med sammanlagt 139 miljoner kr, vilket Tele2 har bestritt.
Med hänsyn till ovan angivna förhållanden finner tingsrätten att Tele2:s underlåtenhet att justera Verizons priser under trafikperioden, inte kan anses omfattas av Tele2:s icke-diskrimineringsskyldighet enligt EkomL. Verizons talan i den del den grundar sig på den sektorspecifika regleringen kan därmed inte vinna bifall.
Trots denna bedömning går tingsrätten vidare och prövar även Tele2:s andrahandsinvändning, dvs. att Tele2:s agerande, oavsett frågan om retroaktivitet, inte utgjort otillåten diskriminering. Tingsrätten finner inte skäl att i denna fråga göra någon annan bedömning av innebörden av icke-diskrimineringsskyldigheten enligt den sektorspecifika regleringen än vad som följer av den konkurrensrättsliga regleringen. På de skäl som anförts ovan avseende missbruk av dominerande ställning är Tele2:s agerande inte att bedöma som otillåten prisdiskriminering.
Verizons talan grundad på den sektorspecifika regleringen ska alltså lämnas utan bifall, skriver tingsrätten i sina domskäl.
Verizon tvingas nu betala 6 miljoner kr i ersättning för Tele2:s rättegångskostnader.
Vill du läsa domen så skicka ett mejl till info@telekomnyheterna.se, så skickar vi den som en pdf (endast för prenumeranter).