Post- och telestyrelsen, PTS, presenterade i går sin plan för konkurrenstillsyn inom bredbandsområdet 2014. Myndigheten meddelade att man under 2014 kommer att lägga störst resurser på tillsynen inom marknaden för nätinfrastrukturtillträde, där tillträde till fiber- och kopparaccesser ingår.
För att förbättra förutsättningarna för effektiv konkurrens på grossistmarknaderna inom bredbandsområdet bedriver PTS tillsyn och tillsynsplanen utgår från myndighetens eget initiativ och inkomna bidrag från marknadsaktörerna.
De tre högt prioriterade tillsynsområdena för PTS under 2014 är:
- Processer och stödsystem för tillträde till fiber
- Förutsättningar för effektiva operatörsbyten vid fiberanslutning
- Vissa prissättningsfrågor med betydelse framför allt för tillträde till fiber
Utöver marknaden för nätinfrastrukturtillträde gäller denna tillsynsplan marknaderna för bredbandstillträde (bitströmstillträde) och terminerande avsnitt av hyrda förbindelser. PTS bedriver även konkurrenstillsyn på andra marknader, till exempel samtrafik.
PTS kommer liksom tidigare år att följa upp de resultat som nås genom tillsynen två gånger per år, i juni och i december. I samband med detta kommer myndigheten att publicera en tillsynsrapport och kommer däremellan bjuda in bredbandsmarknadens aktörer till seminarier i aktuella ämnen.