NYHETSARKIVET
13 mar 2014 12:09
Pernilla Dahlman tar över som ny vd för Screen Interaction
Pernilla Dahlman har utsetts till ny vd för design- och innovationsbyrån Screen Interaction. Hon tar över efter David Furendahl, som är en av bolagets fyra grundare, som nu blir chef för affärsområdet Internet of Things.

”Pernilla Dahlman har tidigare arbetat med verksamhetsutveckling och förändringsledning i flera internationella bolag så som IBM, Ericsson och Sandvik. Hon har också stor erfarenhet av kunddriven affärsutveckling och tjänsteinnovation från bland annat Stiftelsen Svensk Industridesign och nu senast på Transformator Design”, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Syftet med rekryteringen är att stärka Screen Interactions roll som strategisk partner inom digital affärsutveckling. Pernilla Dahlman tillträder den 17 mars.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108