Bredbandsbolaget tycks ha tröttnat på att 10 procent av de samtal som kommer till bolagets kundtjänst inte har med den levererade tjänsten att göra. Därför lanserar man nu en ny kundtjänst under namnet Bredbandsexperten, där kunderna kan få hjälp med sina problem för 19 kr per minut.
Mer teknik ger ofta fler frågor, nu utökar vi vår service till att hjälpa till med alla tänkbara frågor kring datorer och tillbehör. Bredbandsexperten kommer att kunna hantera helt andra frågor än vår ordinarie support som är fokuserad enbart på våra tjänster. Genom att ha en telefonservice så blir det betydligt billigare för kunden än om man exempelvis skulle behöva ta med sin dator till ett serviceställe, säger Marcus Nylén, vd Bredbandsbolaget, i ett pressmeddelande i dag.
Bredbandsexperten kostar 19 kr per minut, men max 285 kr per samtal. Det finns också en nöjd kund garanti som innebär att om problemet inte identifierats eller lösts så betalar kunden ingenting.