3s Sverigechef Nicholas Högberg sammanfattar dagens Q1-rapport från bolaget som en superrapport för sverigeverksamheten.
Vi växer kundbasen med 37 000 kunder vilket är helt okej samtidigt som vi ökar vårt ebitda-resultat med 40 procent. Dessutom tycker jag att man kan konstatera att vi har ett oerhört starkt kassaflöde, säger Nicholas Högberg till Telekomnyheterna.
TN: Ni har gått från en ebitda-marginal i Sverige på 20 procent för ett år sedan till 27 procent det senaste kvartalet. Har ni potential att fortsätta förbättra marginalen?
Ja det tror jag absolut att det gör, men det förutsätter ett fortsatt hårt arbete med att hålla nere kostnaderna och fortsätta öka intäkterna på ett effektivt sätt, säger Nicholas Högberg.