Det går fortsatt tungt för TDC Sverige. Bolaget tappade omsättning under årets första tre månader och landade vid kvartalets slut på 663 miljoner kronor, att jämföra med 711 Mkr vid slutet av Q1 2013. Främst är det inom fasttelefoni som omsättningen sjunkit, medan mobiltelefoni visar på tillväxt. Det framgår av TDC Groups kvartalsrapport som presenterades i dag.
Det är fastnätstelefonin som fortsatt tynger omsättningen, som slutet av 2013, och det är det som visar på en negativ tillväxt under kvartalet jämförelse med resultaten för samma period i fjol. Däremot ser vi en positiv utveckling på andra håll, där bland annat mobiltelefoni visar på en tydlig tillväxt, säger Erik Heilborn, vd för TDC Sverige, till Telekomnyheterna.
Trots att omsättningen inte är den vi önskar har vi en tydlig resultatförbättring, dels tack vare underliggande verksamheter, dels till följd av ändringar kring termineringskostnader. Det får vi vara nöjda med.
TN: Vad är TDC Sveriges målsättningar framöver?
Målsättningarna framöver är givetvis att förbättra omsättningen framför allt genom att leverera helhetslösningar och där har vi tecknat avtal om en del intressanta affärer. De kombinerade affärerna är ju något av TDC:s adelsmärke och det är där vi hoppas kunna etablera oss ytterligare, säger Erik Heilborn och avslutar:
Vi tror på att fortsätta leverera helhetslösningar där kunderna kan få t.ex. både växelplattform, operatörstjänster, applikationer och service från samma leverantör. Det är vår styrka, att kunna ta ansvar för helheten, och det ser vi är uppskattat både för våra kunder inom offentlig sektor, och inom näringslivet.