NYHETSARKIVET
7 maj 2014 11:58
ARN: Kund har rätt att häva avtal med Tele2 på grund av fel i tjänst
Tele2 levererade inte uppkoppling i den hastighet som utlovats till en av sina kunder och detta anser Allmänna reklamationsnämnden,ARN, innebär fel i tjänst. ARN ger därför kunden rätt att häva avtalet med operatören.

Kunden i fråga hade vid ett hembesök tecknat ett avtal om bredband med Tele2 Sverige AB. Därefter upptäckte dock kunden bland annat att hastigheten var mycket låg och vände sig till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, för att häva avtalet. Tele2 motsatte sig kravet och invände att det framgick av avtalet att tjänsten var beroende av att det fanns täckning.

ARN konstaterar nu att det av avtalet framgår att det omfattar en hastighet ”upp till 80 Mbit/s”. Enligt ARN framgår det i och för sig av den information som bolaget har lämnat till kunden att abonnemangets hastighet kan variera beroende på var användaren befinner sig. Av utredningen framgår dock att en säljare har besökt mannen i hans hem och under besöket lämnat en utfästelse som innebar att normalhastigheten för bredbandet var 60 till 70 Mbit/s. Denna information har, med hänsyn till att den lämnades i mannens hem och att säljaren kände till att bredbandet huvudsakligen skulle användas i hemmet, inte kunnat uppfattas på annat sätt än att den angivna normalhastigheten skulle gälla i mannens hem. Eftersom det visat sig att hastigheten har varit avsevärt lägre, är det enligt ARN fråga om ett fel i tjänsten. Felet får anses vara av väsentlig betydelse för mannen och han har därför rätt att häva avtalet och få tillbaka det belopp han redan har betalat.

Ett uttalande från ARN är inte bindande, men har bevisvärde i en eventuell framtida process i allmän domstol.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108