NYHETSARKIVET
18 apr 2008 15:02
Frekvensauktioner ska finansiera nya bredbandsstödet
Intäkter från auktioner av frekvenser föreslås finansiera en del av det nya statliga bredbandsstöd som regeringens utredare Åke Hedén i dag föreslår. Det framgår av rapporten Bredband till hela landet som i dag har överlämnats till infrastrukturminister Åsa Torstensson.

– Vi föreslår att finansiering av det nya bredbandsstödet ska ske genom intäkter från auktioner av frekvenser, som fonderas. Även medel från tidigare finansiering av Svensk kassaservice skulle kunna användas för att finansiera stödet, säger Åke Hedén till Telekomnyheterna.

Det nya stödet på 3 miljarder kr, som föreslås för åren 2009–2013 bör, enligt utredaren, vara uppbyggt på samma sätt som tidigare bredbandsstöd, där kommunerna kan ansöka om stöden bland annat genom de kommunala IT-infrastrukturprogrammen. Enligt förslaget ska stöd utgå till att bygga anslutningspunkter till eftersatta områden, dock med maximalt 50 procent av kostnaden.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108