NYHETSARKIVET
15 maj 2014 12:15
Patrik Hofbauer ska få fart på Telenor Sveriges försäljning
Telenor Sveriges nya vd Patrik Hofbauer, som tillträder den 1 augusti i år, kommer med största sannolikhet att ha till uppgift att öka Telenors fokus på marknad och försäljning.

Patrik Hofbauer, som i dag är chef för Telenor Broadcast och Canal Digital, beskrivs som en driven marknadsperson som kommer att lägga stort fokus på just försäljning.

Patrik Hofbauer har jobbat inom Telenor-koncernen i två omgångar. Den första omgången, mellan 2005 och 2008 var han vd för Canal Digital Sverige, innan han gick till utomhusreklamföretaget Clear Channel, där han var vd i två år, innan han kom tillbaka till Telenor i januari 2011, då med en central position inom Telenors ledning i Norge. Under åren 1998 till 2005 arbetade Patrik Hofbauer på NEC i Sverige.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108