Umeå-operatören T3 köper skånska Perspektiv Bredband, med tolv anställda och säte i Lund. Det informerades personalen om i dag klockan 12. I affären ingår förutom Perspektivs kunder även ett nät med 7 500 portar i Malmö/Lund-regionen.
För oss är Perspektiv Bredband en perfekt matchning, och partner. Bolaget har en motsvarande stark position i Skåne-regionen, som vi har i Norrland. Initialt är tanken att vi kommer att låta bolaget leva vidare i nuvarande form med eget varumärke och samma vd som i dag, det vill säga Pia Thomsen, säger Johan Hellström, vd för T3, till Telekomnyheterna.
Redan i dag är T3 etablerat i Skåne genom ett avtal med HSB Sundsfastigheter, med 1 700 bredbandsanslutna lägenheter, bland annat i Turning Torso.
TN: Om man tittar i årsredovisningen för Perspektiv Bredband så ser man att bolaget har krympt under de senaste åren, vad är så attraktivt med ett sånt bolag?
Det är Perspektivs danska verksamhet som står för den krympande delen av omsättningen. Den svenska delen har ökat stabilt, säger Johan Hellström.
TN: Vad betalar ni för Perspektiv och hur finansierar ni köpet?
Köpeskillingen är inte officiell. När det gäller finansieringen så återinvesterar vi nu pengar som vi har tjänat i T3 under de senaste åren, säger Johan Hellström avslutningsvis.